Hakkımızda

Genç Atsızlar teşkilatı, farklı şehirlerde Türkçülük ülküsüne hizmet eden teşkilatların birlikte hareket etme kararı alarak yola çıkmalarıyla 3 Mayıs 2005 tarihinde Bursa merkezli olarak kurulmuştur. Bu kurucu teşkilatların sayısı geçen süreç içinde büyük bir artış göstermiş ve Türkçülük bugünkü halini almıştır.

Genç Atsızlar ismini Hüseyin Nihal Atsız’ın; “Türkistan İhtilalcilerinin Türküsü” şiirindeki “Biz, mezarsız ölüp giden Genç Atsızlarız; Yaramızı suyla yıkar, otla sararız; Kimsemiz yok, fakat gönüllerde biz varız…” dizelerinden almıştır. Teşkilatın kullandığı, siyah zemin üzerinde beyaz kurt başı siluetli, kısaca kara sancak olarak bilinen sancağın da seçilmesinin iki sebebi vardır. Bunlardan birincisi; savaşlarda teslim olanların beyaz sancak çekmesi, Genç Atsızlar’ın ise teslim olmayı asla düşünmeden yola çıkmış olmalarıdır. İkincisi ise; Millî Mücadele döneminde Karakol Cemiyeti’nin başkanı Kara Vasıf beyin Sultan Ahmet Mitingi sırasında okuduğu bir şiirdir. Şiir şöyledir;

Ye’sini duyarak biz bu diyarın,
Siyaha boyadık sancağımızı,
Tüm bu karanlıkları yırtarak yarın,
Atiye doğacak Türk’ün yıldızı!

Ey Türk!
kalksın yumrukların her gün engine,
Azmini anlasın sesini duyan,
Bu sonun olacak uyursan yine,
Hayatın gidiyor: Ey garip uyan!

Genç Atsızlar teşkilatı ana fikirlerini büyük Türkçü Hüseyin Nihal Atsız’dan almakla beraber günümüz sorunlarına Türkçülük çerçevesinde çözümler üretmekte ve bunları kamuoyuyla paylaşmaktadır. Gündemi meşgul eden konularla alakalı Türkçülerin görüşlerini hem basılı medyada hem de internet ortamında eleştirmektedirler.

Genç Atsızlar, Kömen ve Ötüken ismiyle yayın yapan teşkilatın şu an mevcut yayını aylık çıkan Ötüken Dergisidir. Bu dergi Hüseyin Nihal Atsız’ın çıkardığı son dergi olmakla beraber, Genç Atsızlar tarafından miras olarak kabul edilmiş ve Atsız’ın çıkardığı son sayı olan 143. Sayıdan itibaren devam ettirilmiştir.

Teşkilat yapılanması Dergi Temsilcilikleri üzerinden başlatılmış, 2017 yılı itibariyle teşkilat şubeleri dernekleşmeye başlamışlardır. Bu dernekler aynı yılın Kasım ayında Turancı Dernekler Federasyonu’nu vücuda getirerek tarihsel sürecinde yüklendiği birleştirici misyonuna yeni bir yapılanmayla devam etmektedir.

Genç Atsızlar, hedeflerini yayın organları olan Ötüken Dergisinde yayımlamıştır. Bu metne göre Genç Atsızlar’ın bugünkü hedefleri Türkçü bir nesil yetiştirmektir. Bu neslin geleceği ile alakalı kararlarını kendilerine bıraktıklarını aynı bildiride ilan etmişlerdir.

Yayın Organları; Genç Atsızlar teşkilatı Genç Atsızlar Dergisi, Kömen Dergisi ve Ötüken Dergisi olmak üzere birbirini izleyen üç yayın çıkartmıştır. 2010 yılının Ocak ayında “e-dergi” özelliğinde çıkan Genç Atsızlar Dergisi’nin ilk sayısı Hüseyin Nihal Atsız’a ithâf edilerek, yayınına başlamıştır. 10 sayı çıkan derginin yayını daha sonra sonlandırılmıştır.

Kömen Dergisi: Grup ilk resmi dergisi olan Kömen’i 25 Haziran 2011 tarihinde yayın hayatına sokarak, Türkçü camiada uzun süren beklentiye cevap vermiştir. Altan Deliorman’ın idaresinde yayınını sürdüren Orkun Dergisi’nin 2006’da yayınının durdurulmasının ardından Türkçü dergi boşluğunu Kömen doldurmuştur. Kömen yine Atsız’ın aynı isimdeki şiirinden alınmıştır. Sözcük anlamı olarak ‘düş’ anlamına gelmektedir. Kömen 19 sayı çıktıktan sonra kapatılarak, yerini Ötüken’e bırakmıştır.

Ötüken Dergisi: Grubun çıkardığı son yayın olan Ötüken Dergisi 1 Ekim 2013 tarihinde çıkartılmaya başlanmıştır. Macaristan JOBBİK Partisi Başkanı Vona Gabor ile söyleşi başta olmak üzere Türk dünyasından çeşitli yazarların bulunduğu dergi, Türkçülüğe yeni bir soluk getirdi. Ötüken aynı zamanda Atsız’ın son ve 143 sayı ile en uzun süre çıkardığı dergi olmakla birlikte, yeni çıkan Ötüken’in kapağının alt kısmında sayı 143’ten devam edilmektedir. Dergi çıktığı tarihte Hüseyin Nihal Atsız’ın oğlu Yağmur Atsız’ın hedefi hâline geldi, tartışma daha sonra sona erdi. Yağmur Atsız, Ötüken adının isim hakkının kendilerine ait olduğunu savunurken, Genç Atsızlar ise böyle bir iddianın gerçek olmadığını açıklayarak, yayınını halen sürdürmektedir.

Genç Atsızlar’ın bazı eylemleri;

2016 yılında PKK sempatizanı Öğrenci ve Akademisyenler için Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampusu karşısındaki, Havacılık Müzesi önündeki çevre yolunda saat 01.00 sıralarında trafik levhalarına asılı bir insan maketi ile yanında da ‘PKK’lı akademisyene, çalışana, öğrenciye idam. Genç Atsızlar ESOGÜ’ yazılı pankart asarak eylemlerini gerçekleştirmişlerdir.

Basında çıkan haberler;

Ermenistan Maçına Planörlü Eylem

PKK Bayrağı Muamelesi

Irkçılardan Akademisyenlere ve Öğrencilere İdam Gözdağı

Genç Atsızlar Öğrenci Maketi Astılar

Genç Atsızlar Mankene Etek Giydirip Çevreyoluna Astılar

Akademisyenler Genç Atsızlar Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

Türk Irkçıları İnsan Maketinin Boynuna İp Astı, Akademisyenlerin İdamını İstedi

Genç Atsızlar Hırt Öğrencilere Saldırdı

Nefret Pankartlarının Altından Genç Atsızlar Çıktı

 “Yolunuz yolumuz, hepimiz Uyguruz Genç Atsızlar” 

Bunun yanı sıra Genç Atsızlar yayın organları Ötüken Dergisi’nin 161. Sayısında “”Geberen daşnaktır, adam değil vur!” sloganlı çıkarttıkları kapakla birlikte 2012 yılında İstanbul’da organize edilen Hocalı mitinginde ise “Hepiniz Ermeni’siniz, hepiniz piçsiniz”, “Ermeni’den boşalacaq o zeherli qanın yerini dolduracaq temiz qan, Anadolu Türkünün Azerbaycan’la quracağı asil damarında mövcuddur “ yazılı pankartlar açmış, Türkiye’nin bazı illerinde “Yurdumuzun Ermenilerden temizlenişin 100. yılı kutlu olsun. Şanlı atamalarımızla gurur duyuyoruz” yazılı pankartlar asmış Hocalı’da, Karabağ’da yitip giden binlerce Türk’ün davasının 21. Yüzyılda yaşamaya ve yaşatmaya çalışmışlardır.

Basında çıkan haberler;

Genç Atsız’ların Düşündükleri

Hocalı Mitinginde Genç Atsızlar İmzası

Hocalı Mitinginde Genç Atsızlar İmzası

Hocalı Mitingini Genç Atsızlar Sabote Etmiş

Irkçılık Tavan Yaptı

Türkiye’nin Dört Bir Yanında Irkçı Afiş Manzaraları

Irkçı Afişte 1915 İtirafı

Türkiye Yurdun Ermeni’lerden Temizlenmesinin 100. Yılını Kutluyor

Samsunlu Genç Atsızlar Sosyalistleri Fena Hırpaladı

Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Neşe Alten, Fatih Sivri, Necdet Aydoğdu, Serap Eser ve Hocalı’da, Karabağ’da, Kerkük’te, Kırım’da… Esir ve eziyet görmüş bütün Türk yurtlarında şehit olan Türkler için eylemler düzenlediler.

Basında çıkan haberler;

Genç Atsızlar’dan Sıradışı Eylem

Teşkilatımızın 13. yılında da diyoruz ki: Kurdun huyu değişmez, Genç Atsızlar eğilmez!